Autor Wiadomość
<  Ikarus kiedyś i dziś...
oldi
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 12:17 am  Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o moją opinię na temat Ikarusów 260/280 to zgadzam się z Gnusmą,ze był to jeden z najważniejszych a nawet najważniejszy autobus miejski wszechczasów w Polsce.Z tego co pamiętam w Łodzi przegubowe Ikarusy pojawiły się bodaj w 1980 lub 1981 i wtedy to był naprawdę wielki skok jakościowy w komunikacji - zastępowały wtedy sterane już Jelcze ogórki.Właściwie wówczas nie było dobrych autobusów miejskich- Ogórków już nie produkowano - jeździły już co najmniej kilkuletnie, Jelcze- Berliety były za delikatne w ciężkiej eksploatacji (zresztą w Łodzi było ich niewiele)Dopiero przegubowe Ikarusy radykalnie poprawiły sytuację pasażerów przede wszystkim swoją niesamowitą pojemnością.Pracowałem wtedy w jednym z dużych zakładów (kilka tysięcy pracowników) i jak zmiana wyszła na krańcówkę to dwa lub trzy Ikarusy rozwiązywały problem - wszyscy się pakowali jak śledzie aby tylko drzwi się zamknęły, autobus często przeginał się na jedną stronę ale ruszał i jechał Wink
W porównaniu do Ogórka był tez dużo wygodniejszy - więcej miejsca w środku, wygodne siedzenia (lepsze niż w licencyjnym Berliecie, w którym np. były takie ,że niektóre fotele miały wspólne oparcie dla pasażerów odwróconych do siebie plecami i jeden na drugiego napierał - żenada...), latem lepsza wentylacja przez duże okna itd.
Oczywiście miały tez swoje wady - hałasujące szyby w oknach, kłopoty z trakcją na śliskim, zimą przeraźliwie zimno - ale tu może kierowcy mieli nakaz oszczędzania, sami siedzieli w ciepłych kabinach ...
Reasumując - w tamtych czasach był to ratunek dla przedsiębiorstw komunikacyjnych i bardzo długowieczny trwały pojazd,który przetrwał tyle lat w służbie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gemba_WAA
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 1:31 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: 126,B6

Mikry napisał:
zycho napisał:
http://ltek.pl/galeria/displayimage.php?album=2165&pos=6
Z ostatnich fajnych rzeczy jakie kojarzę w dawnej zajezdni autobusowej na Helenówku (druga połowa lat 90-tych) to właśnie partia nowo-przywiezionych jeszcze nie połączonych przegubem nadwozi Ikarusów - wydawały mi się takie nowoczesne bo miały dwuskrzydłowe drzwi i dziwiło mnie ich malowanie - właśnie biało-zielone. Rozumiem, że to ich oryginalny kolor?

Oryginalny. Pewnie widziałeś coś dla Kielc http://phototrans.pl/14,86383,0,Ikarus_280_70_211.html u największych odbiorców działało wówczas kilka montowni Ikarusów, w których składano również partie dla innych miast m.in na Helenówku, w Warszawie na Stalowej(poza stołecznymi także partie dla Płocka i 1 dla Siedlec) i w Mikołowie w zakładach Jamna(dla Śląska i Gdańska)
Powrót do góry
mp79
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 5:51 am  Odpowiedz z cytatem

Skąd: z małej mieścinki pod ruską granicą Ostrzeżenia: 0/3
Pojazd: samochód ciężarowy

oldi, u nas oprócz ogórków jeździły też autosany, ale ja tych czasów już nie pamiętam. Jedynie w Sokółce jeszcze kilka lat temu obsługiwały komunikację miejską. Po Białymstoku, odkąd sięgam pamięcią, śmigały kanciaste jelcze PR110 oraz przegubowe ikarusy. W ikarusach brak stabilizatora (lub jego nagminna awaryjność Wink), szczególnie na tylnej osi, to była rzeczywiście porażka. Permanentnie chyliły się na prawo.
Powrót do góry
poldon82
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 11:46 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Polski Fiat 126p Remontuje: Poloneza MR78

Właśnie odnośnie tego montażu w Polsce mam parę pytań Smile Gdzie, kiedy, i na czym polegał ? czy to było tylko "uzbrajanie" (rurki, kasowniki, przegródki itd.) ? Smile I jak te wszystkie ikarusy co docierały z Węgier do Polski ? Pociągami ? Smile

"...Telewizor, meble, mały fiat
Oto marzeń szczyt..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
gemba_WAA
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 2:54 pm  Odpowiedz z cytatem

poldon82 napisał:
Właśnie odnośnie tego montażu w Polsce mam parę pytań Smile Gdzie, kiedy, i na czym polegał ? czy to było tylko "uzbrajanie" (rurki, kasowniki, przegródki itd.) ? Smile I jak te wszystkie ikarusy co docierały z Węgier do Polski ? Pociągami ? Smile

Gdzie? -ja wiem o Łodzi, Warszawie i Mikołowie -pewnie jeszcze gdzieś -może w Poznaniu? Kiedy? od 1993 roku, kiedy to weszły przepisy obciążające importowane pojazdy znaczącymi cłami. Do kiedy? w Warszawie do przełomu 1997/8, nie wiem jak w innych miastach. Na czym polegał? Do kraju koleją docierały pudła już polakierowane, olistwowane, oszklone z kompletnym wnętrzem i elektryką, w osobnych skrzyniach docierały elementy układu napędowego - całość składano do kupy Smile

http://kmkm.waw.pl/images/stories/wozy/6550/1995-6550.jpg https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1/75057_10151254921554580_674596138_n.jpg
http://buslodz.pl/oldbuslodz/index.php?id=montazczworek
http://www.gpa.mazowsze.pl/plockibus/autobusy/ikarusy_wawa_2.jpg
http://www.gpa.mazowsze.pl/plockibus/autobusy/ikarusy_wawa.jpg
Powrót do góry
Mikry
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 10:39 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: O różnej ilości kół

Czyli to nie tak jak myślałem, że przywozili to w kawałkach, montowali w całość, malowali na łódzkie barwy i wypuszczali w trasę w Łodzi?
poldon82
PostWysłany: Sro Sty 22, 2014 11:06 pm  Odpowiedz z cytatem

Dzięki Smile Fajne te zdjęcia Smile

---------------------------------------------

Fragment programu "Sonda" - wizyta w fabryce ikarusów
http://www.youtube.com/watch?v=QG4Vq5iy6oE

Oto marzeń szczyt..."
Powrót do góry
Gnusma
PostWysłany: Czw Sty 23, 2014 2:06 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: BMW 520i

Na przykład bardzo dużo IKARUSÓW serii 400 jeździ w Częstochowie , w sumie nie wiem czemu te autobusy nie przyjęły sie w Polsce , jak na początek lat 90-tych wyglądały lepiej niż niejeden MAN.
Dla mnie IKARUS serii 200 jest jak Mercedes 123 nie do zajechania...
To w sumie najpierw na Śląsku zaczeto użytkowanie tych Ikarusów , potem jeden autobus ze Śląska poszedł na testy do Warszawy ... Very Happy
Powrót do góry
poldon82
PostWysłany: Czw Sty 23, 2014 12:32 pm  Odpowiedz z cytatem

Pamiętam w połowie lat 90-tych jak jechaliśmy do babci i staliśmy w Bielsku w korku a obok nas kilka czerwonych Ikarusów serii 400, dla mnie czyli małego dzieciaka (który już wtedy jarał się motoryzacją) to był szok Very Happy Tak futurystycznych pojazdów jeszcze nigdy nie widziałem Very Happy u nas śmigały wtedy same Ikarusy, Jelcze i Daby a tu nagle zobaczyłem coś co było totalnie inne Very Happy

Oto marzeń szczyt..."
Powrót do góry
Baki94
PostWysłany: Czw Sty 30, 2014 11:42 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Fiat Maluch Town '99

Niedawno Warszawa pożegnała Ikarusy po 35 latach służby miastu. Jestem teraz ciekaw, jak wytrzymam latem w wypchanych Manach i Solarisach, które mimo posiadania klimatyzacji nie mają jej włączonej. Strach się bać..
Osobiście nie jestem rodowitym warszawiakiem i Ikarusem jechałem tylko kilka razy w życiu, ale dopiero pod koniec tego roku zapałałem szczególną sympatią do nich, gdy zacząłem studiować w stolicy. Szkoda, że nasza wspólna przygoda trwała zaledwie kilka miesięcy i ograniczyła się do dwóch zaplanowanych przejażdżek (bo przecież nie przypadkowych, Ikary jeździły już tylko w określonych godzinach w określonych dzielnicach).
Z tego co wiem, Cz-wa odkupiła ich trochę od MZA. Kiedyś muszę się tam wybrać, podobnie jak na Śląsk gdzie są jeszcze dosłownie wszędzie Smile
PostWysłany: Pią Sty 31, 2014 1:02 am  Odpowiedz z cytatem

Baki94 napisał:
Jestem teraz ciekaw, jak wytrzymam latem w wypchanych Manach i Solarisach, które mimo posiadania klimatyzacji nie mają jej włączonej.

proste, zaopatrujesz się w klucz typu kwadrat i w razie potrzeby otwierasz sobie okno Wink
Baki94 napisał:
podobnie jak na Śląsk gdzie są jeszcze dosłownie wszędzie Smile

oj już nie tak wszędzie, chyba tylko w Katowicach jeszcze je męczą i to już mniej niż 50szt.
Powrót do góry
Kaczor
PostWysłany: Pią Sty 31, 2014 11:28 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: FSO Polonez 1.6SLE MR88, Daewoo - FSO Leganza 2.0CDX MR98

http://www.youtube.com/watch?v=QG4Vq5iy6oE fajny materiał potęgi Autobusowej

FSO Polonez 1.6SLE MR 88
FSO Polonez Caro 1.4 16V MR 95
Daewoo - FSO Leganza 2.0CDX MR 98
www.fso-sa.com.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Mikry
PostWysłany: Pią Sty 31, 2014 12:45 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: O różnej ilości kół

Fajnie fotelami jebnął Wink
poldon82
PostWysłany: Pią Sty 31, 2014 7:46 pm  Odpowiedz z cytatem

Ciekawe filmy Smile

http://www.youtube.com/watch?v=uAPB-DZlO2A

http://www.youtube.com/watch?v=MYXGv7o0TGg

Fajna stronka Smile

http://viola.bz/ikarus-bus-trip-to-the-past/

Takich Ikarusów nigdy nie widziałem Very Happy

Oto marzeń szczyt..."
Powrót do góry
piotrorl
PostWysłany: Pią Mar 28, 2014 2:43 pm  Odpowiedz z cytatem

Ostrzeżenia: 0/3

Ja tam bardzo przyjemnie wspominam Ikarusy. Wracałem nimi prawie całe szczeniackie życie ze szkoły do domu. Pamiętam jak z kumplami otwieraliśmy sobie drzwi i wysiadaliśmy na rondzie jak stał na światłach. Ahh te czasy
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 2 z 5
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Forum Forum Polskiej Motoryzacji -> Tematy moto-ogólne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Skocz do: